Wezwanie służb ratunkowych jest konieczne, gdy wystąpiło zagrożenie utraty zdrowia lub życia oraz możliwość uszkodzenia mienia. Dzwoniąc pod numer alarmowy, dobrze jest wiedzieć, jakie pytania może nam zadać operator numeru alarmowego. Pozwoli nam to odpowiednio się przygotować do tej rozmowy oraz oszczędzi stresu, który i tak na pewno nam w obecnej sytuacji towarzyszy.

Wezwanie służb ratunkowych jest bardzo proste, w zasadzie wystarczy tylko zadzwonić pod jeden z numerów alarmowych. My zalecamy bezpośrednie połączenia do poszczególnych służb, najczęściej skraca to czas od telefonu do przyjęcia zgłoszenia, a także mamy pewność, że rozmawiamy ze specjalistą z danej dziedziny. 

Numery alarmowe w Polsce:

  • 997 – Policja – Zgłoszenie pod numer Policji, najczęściej obsługiwane jest przez najbliższego zgłaszającemu dyżurnego Policji.
  • 998 – Straż Pożarna – Zgłoszenie alarmowe do Straży Pożarnej, najczęściej obsługiwane jest przez najbliższe Stanowisko Kierowania Straży Pożarnej.
  • 999 – Ratownictwo Medyczne – W stanie NAGŁEGO zagrożenia życia lub zdrowia, zgłoszenie obsługiwane najczęściej jest przez najbliższą Dyspozytornię Medyczną, których na województwo przypada jedna lub dwie.
  • 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego – Zgłoszenie najczęściej obsługiwane przez Operatorów z najbliższego CPR-u.

“Proszę czekać, będzie rozmowa…” słysząc w słuchawce taki komunikat, najczęściej stresujemy się jeszcze bardziej, ale bez obaw! Dobre przygotowanie do rozmowy to klucz do tego, by nie dać się zaskoczyć, a przekazać informacje krótko i zwięźle. 

O co zapyta dyspozytor?

  • Adres – Najważniejsze z twojego i dyspozytora punktu widzenia informacje. Dokładne miejsce zdarzenia powinniśmy podać jako pierwszą informację. Może się zdarzyć że w trakcie rozmowy rozładuje Ci się telefon, a w pobliżu nie ma drugiej osoby, która by Ci pomogła. Mimo wszystko, jeśli podałeś adres, możesz być pewny, że ktoś podjedzie i sprawdzi co się dzieje. 
  • Twoje dane wraz z numerem telefonu – czysto weryfikacyjnie, w końcu ktoś, kto robi sobie żarty nie poda swojego imienia i nazwiska, a poza tym dyspozytor i tak widzi Twój numer, a także na kogo jest on zarejestrowany. Dodatkowo podanie numeru telefonu umożliwi dojeżdżającemu np. Zespołowi Ratownictwa Medycznego kontakt z Tobą i dopytanie o dodatkowe informacje o stanie pacjenta lub o wskazówki do dojazdu. 
  • Opis sytuacji – Co się stało? Ile jest osób poszkodowanych? W jakim są stanie? Ich wiek? Umożliwi to zadysponowanie odpowiedniej ilości sił i środków, a także dyspozytor medyczny będzie mógł Ci pomóc w udzielaniu pierwszej pomocy – pokieruje Cię co i jak robić. 

Wezwanie służb ratunkowych nie jest trudne, ważne żeby odpowiadać krótko, zwięźle ale za razem precyzyjnie na pytania które zadaje nam dyspozytor, co najważniejsze musimy mówić prawdę. Kłamanie nic nie da, a może zakończyć się mandatem.